Przedmowa do książki Joga światłem życia

Przedmowa Sławomira Bubicza do polskiego wydania książki
B.K.S. Iyengara „Joga światłem życia”

Dzięki praktyce jogi wyglądamy świetnie, czujemy się świetnie i pozbywamy się różnych dolegliwości. Taka jest motywacja większości z nas, ćwiczących. B.K.S. Iyengar cieszy się z tego. Nazywa nas rozsądnymi, praktycznymi ludźmi. I jednocześnie nie chce, abyśmy zadowolili się tymi pierwszymi dobrodziejstwami. Główne przesłanie książki brzmi: joga ma nieskończenie więcej do zaoferowania, a więc skorzystajmy z pełni jej bogactwa.

Książka jest o tym, że największe przeszkody do szczęścia tkwią w naszej świadomości. Okazując miłość i cierpliwość w stosunku do nas, często wykazując duże poczucie humoru, Mistrz schodzi do poziomu rozumienia przeciętnego człowieka, analizuje pułapki i przeszkody na naszej drodze oraz wyjaśnia jak możemy je przezwyciężyć. Używa w tym celu praktycznych przykładów i porównań (w tym ujawnia nieznane fakty ze swojego życia), co pozwala nam łatwiej zrozumieć przyczynę naszego cierpienia. O trudnych, odwiecznych problemach pisze językiem jasnym i współczesnym.

Chociaż wszyscy skorzystamy z tej inspirującej lektury, to „Joga światłem życia” jest największym darem dla nauczycieli i uczniów regularnie ćwiczących według metody Iyengara. Zwraca się on do osób posiadających już pewien zasób doświadczenia w asanach i pranajamach. Pomaga nam zrozumieć, jak możemy uczynić codzienną jogę bardziej duchową i osiągnąć cel naszych poszukiwań – prawdziwe szczęście i najwyższą wolność – żyjąc teraz, w tym oto świecie.

Mistrz wyjaśnia nieporozumienia związane z recepcją jogi na Zachodzie, w tym dotyczące medytacji, koncentracji, moralności, podziału na umysł, „ja”, intelekt i świadomość, lub roli asan w duchowej praktyce...

Dobre książki o jodze piszą albo wybitni znawcy starożytnych tekstów, albo autentyczni Mistrzowie dzielący się własnym doświadczeniem. Rzadko oba te zjawiska występują razem, jak w najnowszej książce B.K.S. Iyengara. Efektem jest dzieło niezwykłe. Na jego stronach Mistrz przekazuje nam esencję doświadczenia całego swojego życia, którego „oddechem” była joga. Jest to rewolucyjna esencja pozostająca w zgodzie z odwieczną tradycją.

W ciągu siedemdziesięciu lat w jodze B.K.S. Iyengar przekształcił siebie z chorowitego chłopca w symbol zdrowia w kulturze światowej, wypracował nieprześcignioną w swojej precyzji metodę nauczania i oświetlił swoim blaskiem serca milionów ludzi. Teraz chciałby zobaczyć jak nasze serca zajaśnieją naszym własnym światłem.

 

Sławomir Bubicz